پیام های آموزشی کانال تلگرام t.me/KnowledgePlus در سال 1397

(لطفا از کپی کردن مطالب بدون ذکر منبع خودداری کنید)


-
ترتیب ارسال بیت های دیتا در سه نوع ارتباط سریال:
- در ارتباط USART در هنگام ارسال دیتا ابتدا بیت با ارزش کمتر (LSB) ارسال می شود.
- در ارتباط I2C در هنگام ارسال دیتا ابتدا بیت با ارزش بیشتر (MSB) ارسال می شود.
- در ارتباط SPI بسته به تنظیم رجیسترها ترتیب ارسال بیت ها قابل تنظیم است و هر دو حالت ارسال LSB یا MSB در ابتدا قابل فعال سازی است.

-
یک برنامه اجرایی برای کسب مهارت در برنامه نویسی میکروکنترلر:
فرض کنیم با استفاده از مواد اولیه و ابزار پخت و پز بخواهیم غذاهای خوشمزه ای را طبخ کنیم. حال اگر آشپز ماهری وجود نداشته باشد که بداند چه مقداری از مواد را با چه ترکیبی و برای چه مدت زمانی باید بپزد آیا صرف وجود بهترین اجاق گاز و بهترین قابلمه و بهترین مواد اولیه بدون وجود آن آشپز ماهر برای ما منجر به تهیه غذایی خواهد شد؟ در عرصه برنامه نویسی میکروکنترلر هم شبیه این مثال برقرار است و تهیه ابزارهای نرم افزاری و سخت افزاری قوی به تنهایی مشکلی را حل نمی کند و شرط لازم برای به نتیجه رساندن بسیاری از پروژه ها مهارت در کدنویسی است.
از آنجایی که افزایش مهارت از طریق انجام صورت مسئله های مختلف و پیاده سازی الگوریتم ها و فلوچارت ها محقق می شود، مطابق نظرسنجی که قبلا قرار داده شد و تعداد قابل توجهی از مخاطبین هم در مورد آن ابراز علاقه کردند، در آینده صورت مسئله هایی در سطوح مختلف از نظر سختی مبتنی بر سخت افزارهای ساده مطرح می شود و بعد از مدتی سورسی که همان کار را انجام دهد در سایت و کانال قرار داده می شود.
-

تمرین برنامه نویسی میکروکنترلر:
سطح تمرین: ساده
در سخت افزاری مبتنی بر یک صفحه کلید ماتریسی 4x3 و یک LCD کاراکتری، برنامه ای بنویسید که در ابتدا یک پسورد 8 رقمی با اعداد را از طریق صفحه کلید دریافت کند و در صورت صحیح بودن پسورد، پیامی روی LCD نمایش داده شود و بعد از 3 ثانیه مجددا وارد مرحله تایپ پسورد شوذ. 10 کلید به عنوان اعداد 0 تا 9 و یک کلید به عنوان Backspace و یک کلید هم به عنوان Enter تعریف می شوند. بعد از هر بار فشار دادن Enter مقدار پسورد بررسی می شود و در صورت صحیح نبودن، پیغام خطایی به مدت سه ثانیه روی LCD نمایش داده می شود. کلید Backspace هم برای پاک کردن کاراکترها در هنگام تایپ به کار می رود. برای انجام این تمرین از هر نوع سخت افزار و میکروکنترلری که در دسترس باشد می تواند استفاده شود و مهم نحوه کدنویسی است که منجر به این عملکرد شود.
-

داستانی واقعی از تولید یک محصول الکترونیکی:
برای صرفه جویی در زمان و به اصطلاح دوباره اختراع نکردن چرخ، تصمیم گرفته شد یک سخت افزار وارداتی که توسط نمایندگی در ایران عرضه میشد خریداری شود. در مراجعه به آن شرکت و بعد از مقداری بحث فنی در مورد جزییات سخت افزار، شرکت برای فروش محصول خود شروع به سنگ اندازی کرد و شرایط سختی را گذاشت که مثلا این سخت افزار را به تنهایی نمی فروشیم و باید چند مورد دیگر هم با آن خریداری شود. وقتی علت این رفتار از آنها سوال شد گفتند که حقیقتش این است که ما متوجه شدیم که با افراد فنی طرف هستیم و بنا به معذورات خود مایل نیستیم به چنین کسانی محصول خود را بفروشیم. این برخورد منجر به این شد که چرخ از نو اختراع شود و بدون هرگونه اطلاع از ماهیت آن سخت افزار وارداتی و تنها با تکیه به دانش فنی، سخت افزاری ساخته شد که همان عملکرد مورد نیاز را به نحو احسن و حتی با امکانات خاصی متناسب با نیاز صورت مسئله انجام می داد. بعد از گذشت زمان کافی و اثبات کارایی محصول جدید کار به جایی رسید که روزی مدیر آن شرکت وارد کننده شخصا مراجعه کرد و درخواست کرد که از سخت افزاری که وارد می کنند با شرایط پیشنهادی خوب استفاده شود. اما پاسخی که دریافت کرد فقط تشکر بود از بابت اینکه با امتناع از فروش محصولش فرصتی را برای طراحی یک سخت افزار جایگزین با دانش فنی داخلی ایجاد کرد و برخوردش سبب شد که نیاز به خرید محصولی که انحصار فروشش در دست آن شرکت بود به کلی برطرف گردد.

-