مسابقه علمی سال 1396:

در راستای اهداف آموزشی سایت و ایجاد انگیزه در افراد مستعد و متخصص و با مشارکت شرکت سراج فن آموز ( fanamouz.ir )، چهارمین دوره مسابقه علمی از طرف سایت KnowledgePlus.ir در سال 1396 برگزار می شود.

مقدمه:

امروزه انتقال دیتا در بسترهای ارتباطی مختلف از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. از جمله سخت افزارهایی که امکان انتقال دیتا به فواصل دور را فراهم می کنند، ماژول های GSM/GPRS مانند SIM800 و SIM900 هستند که با اتصال سیم کارت قابلیت های زیادی را در این بستر در اختیار کاربران قرار می دهند.

موضوع مسابقه:

موضوع چهارمین دوره مسابقه عبارت است انتقال فریم های دوربین هایی نظیر ov7670 از طریق یک ماژول GSM/GPRS و نمایش و ذخیره سازی آن در مقصد. در پیاده سازی این صورت مسئله ابتدا یک فریم از تصویر دوربین، تحت مدیریت یک میکروکنترلر در حافظه ای ذخیره می شود و توسط ماژول GSM/GPRS به مقصد ارسال می شود. در مقصد هم تصویر دریافت شده نمایش داده می شود و گزینه هایی مثل ذخیره سازی هم می تواند روی آن اعمال شود.

توضیحات بیشتر:

1- دوربین هایی که برای مشاهده منزل و محل کار و غیره تصویر را از طریق سیم کارت ارسال می کنند در حال حاضر به عنوان یک محصول تجاری وجود دارند و این یک طرح و ایده ابتکاری نیست که برای اولین بار از طریق این مسابقه مطرح شده باشد (برای مشاهده محصولات مرتبط عباراتی مثل GSM Camera را جستجو کنید).

2- همان طور که به ثبت نام کنندگان در مسابقه هم توضیح داده شده، اصلی ترین ملاک برای انتخاب به عنوان برنده در این مسابقه علاوه بر کیفیت عملکرد پروژه، میزان قابل استفاده بودن آن برای بقیه افراد است که به ماهیت مدارات و نحوه مستند سازی پروژه بستگی دارد. در همین رابطه برای پیاده سازی این صورت مسئله نباید از سخت افزارها یا امکانات خاصی استفاده شود که در دسترس همه نباشد . مثلا سخت افزاری که در بازار وجود نداشته باشد یا سروری که دسترسی به آن برای همه مقدور نباشد و سایر موارد مشابه.

3- برای مشاهده تصویر در سمت گیرنده، سه گزینه PC و گوشی موبایل و یا یک سیستم مستقل مطرح است که به لحاظ کاربردی بودن، امکان مشاهده تصویر روی گوشی موبایل ارجحیت دارد.

4- محدودیتی در نوع میکروکنترلر و نوع ماژول GSM مورد استفاده در سمت دوربین وجود ندارد. اما استفاده از بردهایی مثل رزبری پای مجاز نیست.

5- مطلوب است که به عنوان یک امکان بتوان از سمت گیرنده فرمان هایی را برای سمت دوربین ارسال کرد و مثلا رله هایی را قطع و وصل کرد.

6- علاوه بر نمایش فریم های تصویر در مقصد - که هر چه کیفیت و تعداد آنها در ثانیه بیشتر باشد مطلوب تر است - ذخیره سازی فریم های تصویر برای مشاهده غیر همزمان هم می تواند به عنوان یک گزینه مطرح باشد.

7- علاوه بر این موارد هر گونه Option اضافی که جنبه کاربردی و مفید داشته باشد می تواند توسط طراح پروژه به آن اضافه شود.


جایزه مسابقه:

جایزه مسابقه مبلغ پنج میلیون تومان بصورت نقدی است که امکان افزایش آن بر حسب شرایط وجود دارد.

موارد تکمیلی:

1- زمان داوری و اعلام برنده نیمه دوم اسفند ماه سال 1396 است.

2- نتیجه کار برندگان مسابقه پس از اعطای جایزه به آنها به نام خودشان و بصورت رایگان برای استفاده عموم منتشر خواهد شد.

3- هیچ وجهی برای شرکت در این مسابقه از شرکت کنندگان دریافت نمی شود.

4- امکان شرکت افراد در این مسابقه بصورت گروهی میسر است.

5- در صورت نرسیدن تعداد متقاضیان شرکت در مسابقه به حد نصاب تا تاریخ مشخص، برگزاری مسابقه لغو و مبلغ جایزه صرف امور جاری خواهد شد.

6- علاقه مندان به شرکت در مسابقه می توانند برای ثبت نام و اطلاع از جزییات بیشتر روزهای شنبه تا چهارشنبه فقط در محدوده ساعت های 10 تا 12 صبح با شماره 02188743117 تماس بگیرند.

7- برای آگاهی از آخرین موارد مرتبط با مسابقه، به اطلاعیه های مندرج در صفحه اول سایت و کانال تلگرام مراجعه کنید.