پیام های آموزشی کانال تلگرام t.me/KnowledgePlus در سال ۱۳۹۸

(لطفا از کپی کردن مطالب بدون ذکر منبع خودداری کنید)


-
مطلب زیر در سال ۱۳۹۰ در جریان بحثی در انجمن eca نوشته شد و ممکن است محتوای آن برای برخی قابل تامل و استفاده باشد:

... یکی از مشکلات جامعه ما این است که بسیاری تمام تلاش و همت خود را در زندگی برای اثبات برتری بر هر کس که مقدور باشد، صرف می کنند.
در بحث علم و دانشگاه:
من دانشجو هستم، پس بر تو که دانشجو نیستی
در مقطع کاردانی ناپیوسته هستم، پس بر تو که پیوسته هستی
دانشجوی کارشناسی هستم، پس بر تو که کاردانی هستی
دانشجوی دانشگاه آزاد هستم، پس بر تو که غیر انتفاعی هستی
دانشجوی دولتی هستم، پس بر تو که دانشگاه آزاد هستی
دانشجوی روزانه هستم، پس بر تو که شبانه هستی
استاد دانشگاه دولتی هستم، پس بر تو که استاد دانشگاه آزاد هستی
از خارج کشور مدرک گرفته ام، پس بر تو که از ایران مدرک گرفته ای
و ...
برتری دارم.
و این روحیه که می توان به عنوان نوعی بیماری اجتماعی از آن یاد کرد، بر تمام انگیزه ها و فعالیت های بسیاری از ما سایه افکنده است. یکی از تبعات این نگرش، حاکم شدن اصالت مدرک بجای اصالت توانمندی است و بجای آنکه مدرک تحصیلی تنها به عنوان نشانه و معیاری برای دانایی و توانمندی تلقی شود و اصالت خود را از آن بگیرد، خود به یک هدف و ارزش مستقل تبدیل شده است...

-
این سوال نمادین را به احتمال زیاد شنیده اید که اول مرغ بوده یا تخم مرغ؟ نظیر این سوال در بازار کار الکترونیک هم به شکل دیگری قابل طرح است. آیا اول باید به هر طریق ممکن و با صرف وقت زیاد تجربه خود را بالا ببریم و کار یاد بگیریم تا بتوانیم شغل خوبی را پیدا کنیم؟ و یا صبر کنیم تا اول سرکار برویم و بعد به مرور تجربه آموزی کنیم و اطلاعات خود را بالا ببریم؟ البته واضح است که گزینه دوم بسیار مطلوب تر و ایده آل تر است. اما حقایق جاری بازار کار رشته الکترونیک و تعداد زیاد فارغ التحصیلان و متقاضیان نشان می دهد که این تصور که اول بگردیم و شغلی با حقوق و مزایای مکفی پیدا کنیم و بعدا به مرور کار یاد بگیریم حداقل در شرایط فعلی کمتر در دسترس است. اما در نقطه مقابل، راهبرد تجربه آموزی شخصی و بالا بردن دانش و تجربه از منابع گوناگون و سپس یافتن یک شغل ایده آل و پر درآمد به سبب آن تجربه و اطلاعات، به موفقیت بسیار نزدیک تر است.
-
اگر دو سال پیش یا حتی یک سال پیش به بخش های مختلف صنعت پیشنهاد ساخت محصولات الکترونیکی مورد نیاز آنها با قیمت و کیفیت مناسب ارائه میشد به احتمال زیاد اکثر آنها پاسخ می دادند که تا وقتی برندهای مطرح و جا افتاده خارجی وجود دارند، کسی رقبتی برای استفاده از تولیدات داخلی را نخواهد داشت. اما گران شدن و مشکلاتی که در تهیه و واردات محصولات خارجی بوجود آمده تا حدی موجب تغییر عقیده اجباری در بخشی از بدنه صنعت شده است.
-
نقل تجربه ای که با صرف زمان و هزینه فراوان بدست آمده است:

جا انداختن یک محصول جدید الکترونیک در بازار به حداقل یک تا سه سال زمان نیاز دارد.

-
اصول و مبانی و تکنیک های برنامه نویسی را می توان از منابع و اساتید یاد گرفت. اما کسب مهارت و تجربه زیاد بدون تمرین کافی و صرف زمان طولانی ممکن نیست و زمان را نمی توان به اصطلاح دور زد.
-
در حال حاضر به دلیل گران و بعضا کمیاب و نایاب شدن بسیاری از محصولات وارداتی، فضایی ایجاد شده که چنانچه تولید کننده داخلی بتواند محصول جایگزینی را با قیمتی نسبتا مناسب عرضه کند، در بازار آن را به اصطلاح روی هوا می برند و این بهترین فرصت برای تولید کنندگان داخلی است که نقطه قوت اصلی آنها دانش فنی بالا است.
-
پیام به گمرک به مناسبت سال رونق تولید داخلی:

ای گمرک گرامی. قطعات الکترونیک فقط و فقط مصرف تولیدی دارند و کاربرد دیگری ندارند. لطفا قطعات الکترونیک را هر چه زودتر ترخیص و آزاد کن که تولید داخلی در این رشته معطل وجود این قطعات است.

-
یک کارفرمای با تجربه برای به نتیجه رساندن پروژه های حساس و مهم به احتمال زیاد از بین دو نفری که رزومه های زیر را ارسال کرده اند نفر دوم را انتخاب می کند:

رزومه نفر اول: آشنایی و انجام پروژه با میکروکنترلر های AVR-PIC-STM32-LPC-XMEGA-8051-...

رزومه نفر دوم: چند سال است که فقط با خانواده میکروکنترلرهای ... -یکی از خانواده های مندرج در رزومه اول- کار می کنم و پروژه های بسیار زیادی را با آن انجام داده ام.

-
اتفاقاتی نظیر تحریم شرکت هوآوی از طرف آمریکا و قطع ارتباط پاناسونیک با هوآوی شاید تاییدی بر این نظر باشد که در واقعیت های جهان امروز، عدم نیاز به اختراع کردن مجدد چرخ شعاری بیش نیست. در جنگ اقتصادی جاری در جهان آنها که چرخ ها را برای خودشان از نو اختراع کرده اند دست بالا را دارند و حرف اول را می زنند.
-
نقل تجربه ای عملی از تست بردهای الکترونیک:

در خط تولید یک برد الکترونیکی موردی به کرات مشاهده میشد که علیرغم بررسی ها و چک های انجام شده، هنگام اتصال تغذیه برای بار اول به برد به دلیل اتصالی ناخواسته ای که در برخی بردها وجود داشت، یک آی سی گرانقیمت می سوخت و ضرر مالی نامطلوبی را ایجاد می کرد. در نهایت برای جلوگیری از ایجاد این آسیب یک مقاومت صد اهمی با تغذیه ای که برای تست برد مورد استفاده قرار می گرفت سری شد که وجود اتصالی هایی که قبلا موجب سوختن آی سی میشد، در شرایط جدید نمی توانست آی سی را بسوزاند و شخصی که برد را تست می کرد می توانست بدون هرگونه آسیب به برد از طریق اندازه گیری ولتاژهای مختلف، مشکل را پیدا کند.

-
اطلاع رسانی با قصد کمک به تولید داخلی:

اگر از ماژول های IGBT سری FSBS و FSBB برای ساخت اینورتر استفاده می کنید، پیشنهاد می شود ماژول های IKCM را هم بررسی کنید. این ماژول ها ساخت Infineon هستند و در مواردی مشخصاتشان برتر است و قیمت مناسب تری هم دارند. مثلا ماژول
IKCM30F60GD
که رقیب
FSBB30CH60
است، علاوه بر وجود سنسور دما در داخل آن چند دلار هم ارزان تر است.

-

یک نکته تجربی مهم در کدنویسی به زبان C:

در برنامه نویسی C عملیات محاسباتی بین متغیرهایی از انواع مختلف (مثلا علامت دار و بدون علامت یا int و float و ...) می تواند منجر به ایجاد باگ هایی شود که علیرغم عدم وجود خطا در کامپایل، عملکرد برنامه را مختل کند. پیدا کردن این باگ ها گاهی می تواند بسیار مشکل و زمان بر باشد.

-
اگر به دنبال کاربردهایی در الکترونیک می گردید که مبالغ سنگینی در آن رد و بدل می شود و به اصطلاح دست هم در آن زیاد نیست، به کارهای مرتبط با بخش های برقی و الکترونیکی (تعمیرات و آپدیت و ... ) خودروهای گران قیمت سری بزنید.
عاقل را اشارتی.

-
برای راننده شدن باید حتی اگر شده با یک پراید، هزاران کیلومتر را در پیچ و خم جاده ها و خیابان ها و شرایط مختلفی مثل روز و شب و گرما و سرما و یخ بندان و مه و ترافیک و ... رانندگی کرد و تجربه آموخت و واضح است که فرق بین مهارت و توانایی و تجربه یک راننده جاده دیده و کارکشته با کسی که فقط به کلاس های تعلیم رانندگی رفته و حداکثر چند ده کیلومتر رانندگی کرده از زمین تا به آسمان است. شبیه همین مثال در برنامه نویسی هم صادق است و با مطالعه هیچ کتاب و جزوه و شرکت در هیچ کلاس و مشاهده هیچ فیلم آموزشی به تنهایی نمی توان به توان کسی رسید که صدها هزار خط در پروژه های مختلف و با الگوریتم های گوناگون کد نوشته است.-
-

اخیرا در جریان طراحی یک مدار آنالوگ بعد از استعلام قیمت و بررسی آی سی های موجود در بازار که مشخص شد از نوع اصلی نیستند و کپی هستند، در نهایت بعد از صرف زمان زیاد این نتیجه حاصل شد که با این وضعیت بازار اگر در بخشی از مدار بجای آی سی های کم حجم اما غیر اصلی و گران از مدارهای قدیمی و ترکیب آپ امپ با مقاومت و خازن و ... استفاده شود، هم عملکرد مدار بسیار مطمئن تر است و هم قیمت تمام شده مقرون به صرفه تر خواهد بود! این وضعیت در بازار الکترونیک جای تاسف دارد.
-
نکته ای که توجه به آن می تواند هزینه های برخی از قطعات را در تولید کاهش دهد:

در حال حاضر قیمت بعضی مقادیر رند و سر راست قطعاتی مانند مقاومت و خازن به دلیل کثرت مصرف آنها بالاتر از همان نوع قطعات با مقادیر کمی بالاتر یا پایین تر است. یک دلیل مصرف زیاد این قطعات این است که خیلی از افراد بدون آنکه ایجاب خاصی وجود داشته باشد، عادت دارند در طراحی های خود از مقاومت و خازن هایی با مقادیر مشخص و رند استفاده کنند و به همین دلیل تقاضا برای این قطعات بیشتر می شود. در حالی که اگر برای همان کار مثلا مقدار مقاومت یا ظرفیت خازن قدری بالاتر یا پایین تر باشد، هیچ مشکل خاصی در عمل بوجود نمی آید. به عنوان مثال بجای یک مقاومت 10 کیلواهم که یک مقاومت پر مصرف در بازار است ممکن است در کاربردهای زیادی بتوان بدون اینکه مشکلی ایجاد شود از مقاومت 8.2 کیلواهم یا 12 کیلواهم که ارزان تر هستند استفاده کرد. یا بجای خازن پر مصرف 100 نانوفاراد ممکن است بتوان از مقادیر نزدیک به آن استفاده کرد و تاثیری در عملکرد مدار نداشته باشد. در تولیدات تیراژ بالا توجه به این نکته می تواند موجب صرفه جویی در هزینه و کاهش قیمت تمام شده مدار شود.
-
مدتی پیش نظرسنجی در مورد میزان درآمد افراد شاغل در رشته الکترونیک در کانال قرار داده شد که تعداد قابل توجهی هم در آن شرکت کردند (نظرسنجی اکنون بسته شده است):

T.me/KnowledgePlus/1138

مطابق نتایج این نظرسنجی ۵۶ درصد از شرکت کنندگان اعلام کرده اند که درآمد آنها کمتر از ۲ میلیون تومان و ۲۶ درصد اعلام کرده اند که درآمد آنها کمتر از ۴ میلیون تومان است. با توجه به تعداد بالای شرکت کنندگان در این نظرسنجی و با فرض توسعه نتایج آن به بازار کار رشته الکترونیک، واضح است که در حال حاضر میزان درآمد اکثر شاغلین در این رشته در وضعیت چندان مطلوبی نیست. اما چرا شرایط به این صورت است؟ در پست های بعدی به برخی دلایل عمده این وضعیت اشاره خواهد شد.
-
درباره علل پایین بودن درآمد اکثر شاغلان در رشته الکترونیک (بخش اول):

یکی از اساسی ترین عواملی که سبب می شود اکثر شاغلین در رشته الکترونیک از بازده اقتصادی کار خود ناراضی باشند، کثرت افراد داوطلب کار در این رشته نسبت به نیازهای موجود است. واقعیت آن است که بر خلاف بسیاری از رشته های تخصصی دیگر، رشته الکترونیک را می توان به خانه بی در و پیکر و بی قفل و بستی تشبیه کرد که هر کس مایل باشد به سادگی می تواند وارد آن شود. شما تصور کنید که یک نفر که سرمایه چندانی هم ندارد اگر فردا صبح تصمیم بگیرد که مثلا وارد رشته پتروشیمی شود، آیا می تواند برای خود واحد پتروشیمی و پالایشگاه بخرد و شروع به کار کند؟ یا کسی که می خواهد در رشته عمران در پل سازی تجربه و مهارت پیدا کند آیا می تواند برای کسب تجربه برای خودش روی رودخانه و جاده پل بسازد؟ اما اگر کسی تصمیم بگیرد وارد رشته الکترونیک شود این کار به سادگی و با صرف هزینه کمی برای او میسر است و همین سهولت ورود است که سبب شده افراد مختلف با سطوح متفاوتی از دانش و تجربه و صلاحیت علمی به راحتی وارد این فعالیت شوند. و بصورت طبیعی وقتی تعداد افراد داوطلب به کار در یک رشته فراتر از نیازهای موجود باشد موجب پایین آمدن قدر و قیمت آن کار خواهد شد. اما به غیر از تعداد زیاد متقاضیان کار در این رشته، دلایل مهم دیگری هم برای پایین بودن میزان درآمد شاغلان در آن وجود دارد. این مطلب ادامه دارد.
-
درباره دلایل پایین بودن درآمد اکثر شاغلان در رشته الکترونیک (بخش دوم):

چرا در حال حاضر وضع اقتصادی اکثر افراد شاغل در رشته الکترونیک خوب نیست؟ یک پاسخ اساسی این است که تقریبا تمام یا اکثر فعالیت های با درآمدزایی بالا در این رشته را قبلا شرکت های بزرگ جهانی و صاحب تکنولوژی (به اصطلاح عامیانه) برای خود سوا کرده اند و کسر بسیار ضعیفی از گردش مالی خروجی این رشته برای شاغلین داخلی باقی مانده است. بله در این کشور هزاران میلیارد تومان برای محصولات الکترونیکی پرداخت می شود. اما برای گوشی موبایل و لپ تاپ و تبلت و تلویزیون و دستگاه ها و بردهای پیشرفته صنعتی و پزشکی و نیروگاهی و خودرویی و ... که پشت سر آنها شرکت ها و کمپانی های بسیار قوی به لحاظ علمی و مالی ایستاده اند و از این بازار بزرگ سهم چندانی برای فعالین الکترونیک در داخل (به دلیل پایین بودن توان رقابت به لحاظ سطح تکنولوژی و دانش فنی و قدرت اقتصادی) باقی نمانده است. پس در حال حاضر با یک بازار کوچک و کم بضاعت طرف هستیم که تعداد افرادی که از آن سهمی می خواهند بسیار بیشتر از ظرفیت بالفعل آن است. آیا جای تعجب دارد که در نظرسنجی بیش از ۵۰ درصد اعلام کنند که درآمد آنها کمتر از دو میلیون تومان است؟ وقتی درباره درآمد ضعیف در الکترونیک صحبت می کنیم باید متوجه باشیم که منظور همین کسر و سهم کوچک از کل ماجرا است. وگرنه اگر این رشته از جنبه اقتصادی بازده عالی نداشت، این تعداد از غول های علمی و اقتصادی در آن فعالیت نمی کردند. این مطلب ادامه دارد.
-
درباره علل پایین بودن درآمد اکثر شاغلان در رشته الکترونیک (بخش سوم):

حدود ۸ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی اعلام کرده اند که درآمد ماهیانه آنها بیشتر از ۶ میلیون تومان است. با توجه به این عدد اگر با تسامح فرض کنیم که تقریبا یک دهم افراد شاغل در این رشته از درآمد خوبی برخوردار هستند، به غیر از گزینه هایی مثل رانت و ارتباطات ناسالم اقتصادی که مد نظر این نوشته نیستند، چاره کار قرار گرفتن در ده درصد بالای این جمعیت به لحاظ دانش و تجربه و اطلاعات و توانمندی است. با رشته ای مواجه هستید که میزان داوطلبان کار در آن به دلایل گفته شده بسیار بیشتر از کشش موجود است. پس اگر قصد فعالیت و موفقیت در این حوزه کاری را دارید سعی کنید جزء بهترین های کار خودتان باشید. وگرنه انتظار اقتصادی مطلوب با توجه به شرایط موجود تا حدی دور از دسترس خواهد بود.
-
برخی افراد کم اطلاع وقتی بحث استفاده از میکروکنترلر در محیط های صنعتی و مقایسه آن با PLC پیش می آید اظهار می کنند که در قیاس با PLC در محیط صنعتی از میکروکنترلرها به دلیل نویز پذیری نمی توان استفاده کرد. این در حالی است که در داخل PLC ها هم از میکروکنترلرها یا نوعی از پردازنده ها استفاده شده است. اما حفاظت های کافی در برابر نویز و تداخلات الکترومغناطیس به عمل آمده است. پس مشکل در استفاده از میکروکنترلر نیست بلکه اگر مسئله ای بوجود می آید ناشی از عدم رعایت موارد لازم برای استفاده از میکروکنترلر در محیط های صنعتی و پرنویز است.
-
بنا به گفته یکی از وارد کنندگان قطعات، کار تقلب و عرضه قطعات فیک به حدی پیشرفت کرده که حتی در برخی آی سی های خاص که قیمت بسیار بالایی دارند، چیپ را از داخل آی سی خارج می کنند و در پکیج جدیدی قرار می دهند تا خریدار نتواند به مواردی مانند دست دوم بودن قطعه یا عدم مطابقت مشخصات آن با قطعه مورد ادعا پی ببرد. این مطلب تنها یک نقل قول است و صحت آن به عهده گوینده است.
-
محیط صنعتی:

وقتی درباره محیط صنعتی و جواب دادن مدارهای الکترونیک در آن صحبت می شود، منظور چه شرایطی است؟ بخش اول توضیحات مربوط به شرایط فیزیکی حاکم بر محیط های صنعتی است. در محیط صنعتی به دلیل اعوجاج و تزریق هارمونیک های ناشی از دستگاه های در حال کار، برق شهر لزوما سینوسی نیست و مقدار ولتاژ آن هم ممکن است بالاتر یا پایین تر از حدود مورد انتظار باشد. برق و خطوط تغذیه در محیط های صنعتی می توانند حاوی نویزها و اسپایک ها و نوسانات شدیدی باشند که منجر به بد کار کردن و حتی خراب شدن دستگاه های الکترونیک شوند. در محیط صنعتی همچنین ممکن است میدان ها و تشعشعات الکترومغناطیسی قوی وجود داشته باشد که روی عملکرد مدارات الکترونیک اثر منفی و مخربی داشته باشد. وضعیت دما و رطوبت و استرس های مکانیکی و لرزش و میزان اسیدی بودن هوا و چربی محیط و ... و به طور کلی شرایط فیزیکی موثر روی مدارها در محیط های صنعتی می تواند بسیار متفاوت از شرایط آزمایشگاهی باشد و موجب مختل شدن عملکرد مدارات شود.
به غیر از شرایط فیزیکی، نوع کاربران شاغل در محیط های صنعتی هم از جمله عوامل متفاوت دیگر نسبت به شرایط معمول است. وقتی این احتمال وجود داشته باشد که کاربران یک دستگاه یا مدار الکترونیکی، معذورات کار با آن دستگاه یا مدار را به دلایلی مانند ناآگاهی و عدم آموزش یا بی تعهدی یا حتی دشمنی با کارفرما رعایت نکنند، ملاحظات زیادی از نظر سخت افزاری و نرم افزاری متناسب با آن شرایط باید در نظر گرفته شود. کسانی که سابقه طولانی کار با محیط های صنعتی را دارند معمولا با این تجربه آشنا هستند که در محیط های صنعتی پر جمعیت گاهی افرادی هستند که علاقه خاصی به مهندسی کردن و دست زدن بی جهت به دستگاه ها را دارند و تنظیمات دستگاه ها را به هم می زنند و پارامترها را بالا و پایین می کنند و وضعیت ولوم ها و پتانسیومترها را تغییر می دهند و کانکتورها را جابجا یا برعکس می زنند و مواردی از این قبیل. وقتی دستگاه یا مداری قرار است در معرض چنین افرادی قرار بگیرد مسلما باید معذورات و ملاحظاتی در طراحی آن رعایت شود تا احتمال بروز مشکل تا حد امکان کمتر شود.
بصورت خلاصه منظور از محیط صنعتی شرایطی است که هم عوامل فیزیکی در وضعیتی هستند که می توانند منجر به بد کار کردن و خرابی مدارات شوند و هم کاربرانی در آن محیط وجود دارند که احتمال تاثیر نامطلوب عمدی یا سهوی آنها در عملکرد دستگاه ها و مدارها بیشتر است.
(نقل با ذکر مرجع)
-
در جریان ساخت یک ماشین صنعتی که کنترل آن توسط یک میکروکنترلر انجام می شود، لازم بود بر اساس مشخصات سیستم مکانیکی و نیروی وارد شده توسط ابزار براده برداری به بار و وزن بار، نوع موتور و درایور انتخاب شود و این کار باید حتما قبل از ساخت سیستم مکانیکی با محاسبات انجام میشد و امکان سعی و خطا وجود نداشت. برای این محاسبات، از همان فرمول های فیزیکی و ریاضی استفاده شد که اکثر قریب به اتفاق دانشجویان الکترونیک تصور می کنند یاد گرفتن آنها در زمان تحصیل، کاری عبث و بیهوده و نوعی وقت تلف کردن بوده است. این در حالی است که در بعضی از پروژه های جدی الکترونیک نیاز شدیدی برای تسلط به همین فرمول های پایه وجود دارد.
-
فرض کنیم یک پک بسته بندی شده از یک نوع آی سی اوریجینال کارخانه را در اختیار داریم و پک را باز می کنیم. با فرض اینکه:

۱- هیچ تغییری مانند اکسید شدن در کیفیت پایه های آی سی به دلیل هوای محیط ایجاد نشود

۲- مشکلی برای آی سی به دلیل الکتریسیته ساکن یا میدان های الکترومغناطیس ایجاد نشده باشد

آیا ممکن است صرف باز کردن پک بسته بندی شده و قرار گرفتن آی سی ها در معرض هوای معمولی اتاق تاثیری در کیفیت عملکرد آی سی ها داشته باشد و باعث شود که آی سی بعد از نصب روی مدار درست کار نکند؟ در واقع منظور این مطلب این است که آیا صرف تماس با هوای محیط می تواند باعث ایجاد مشکلی در داخل آی سی شود؟ به این سوال در نظرسنجی زیر پاسخ دهید.
سوال: آیا این امکان وجود دارد که به دلیل خارج کردن آی سی از پک بسته بندی و تماس با هوای محیط، در داخل آی سی بعد از نصب روی مدار مشکلی بوجود بیاید؟
anonymous poll

خیر ممکن نیست – 472
👍👍👍👍👍👍👍 68%

بله ممکن است – 219
👍👍👍 32%
-
استاندارد MSL و اثر پاپ کورن:

نویسنده: اوژن کی نژاد

آیا ممکن است خارج کردن آی سی از بسته بندی پک شده آن و قرار گرفتن در معرض هوای محیط منجر به آسیب دیدن آی سی از درون شود؟ در شرایطی جواب می تواند مثبت باشد. اما چطور چنین چیزی ممکن است؟ پاسخ این سوال به رطوبت حبس شده در داخل آی سی ها و امکان جذب رطوبت توسط آی سی از هوای محیط مرتبط است. مطابق استاندارد MSL که مخفف Moisture Sensitivity Level است هر قطعه، حساسیت مشخصی در برابر رطوبت هوای محیط دارد و بسته به درجه بندی قطعه از نظر حساسیت به رطوبت (که از MSL1 شروع می شود و تا اعداد بالاتر ادامه می یابد)، قرار گرفتن قطعه در معرض هوای محیط بیش از مدت زمان معین می تواند منجر به نفوذ رطوبت در آن به میزانی شود که به قطعه آسیب وارد کند. اما این رطوبت حبس شده در داخل آی سی چطور می تواند باعث آسیب رساندن به آن شود؟ در هنگام لحیم کاری یا حرارت دهی با هوای گرم، افزایش دمای سریع قطعه و در نتیجه انبساط ناگهانی رطوبت حبس شده در آن می تواند باعث آسیب رساندن به ساختار داخلی چیپ یا قطع کردن مسیرهای داخلی و مواردی از این دست شود. به این پدیده در اصطلاح اثر پاپ کورن یا Popcorn effect گفته می شود. آسیب وارد شده به قطعه در بسیاری از موارد با چشم قابل تشخیص نیست و بصورت داخلی اتفاق می افتد. در مواردی هم اثر تخریبی این انبساط ناگهانی رطوبت به حدی زیاد است که حتی در ظاهر پکیج هم قابل تشخیص است. بنابراین هر قطعه بسته به شماره MSL آن تنها به میزان مشخصی مجاز است در معرض هوای توام با رطوبت محیط قرار بگیرد و قبل از سپری شدن زمان مذکور باید روی برد نصب شود. زمان مجاز برای قرار گرفتن قطعه در معرض هوای محیط برحسب شماره MSL در پایین نمایش داده شده است:

MSL1 - نامحدود
MSL2 - یک سال
MSL2A - چهار هفته
MSL3 - هفت روز معادل ۱۶۸ ساعت
MSL4 - سه روز معادل ۷۲ ساعت
MSL5 - دو روز معادل ۴۸ ساعت
MSL5A - یک روز معادل ۲۴ ساعت
MSL6 - قبل از نصب باید حتما با دمای معین و به مدت مشخص حرارت داده شود

اگر قطعه ای در زمانی بیش از مقدار مجاز ذکر شده در استاندارد MSL در معرض هوای محیط قرار گرفت، قبل از نصب باید به مدت زمان معین در دمای مشخصی که در جداول ذکر شده حرارت داده شود که به این عملیات Baking گفته می شود. منظور از هوای محیط دمای حداکثر ۳۰ درجه سانتیگراد با رطوبت ۶۰ درصد برای قطعات با درجه بندی MSL2 تا MSL6 و همین دما و رطوبت ۸۵ درصد برای قطعات با درجه بندی MSL1 است.
نکته قابل ذکر این است که آی سی های با پکیج نازک تر و ظریف تر مانند پکیج های BGA معمولا دارای عدد MSL بالاتری هستند و نسبت به نفوذ رطوبت حساس تر هستند و چنین قطعاتی باید در بسته بندی های مخصوص حاوی رطوبت گیر نگهداری شوند.
به عنوان یک مثال از قطعات معمول، STM32F407VET6 که پکیج آن LQFP100 است دارای درجه حساسیت MSL3 است و بنابراین حداکثر ۷ روز بعد از قرار گرفتن در معرض هوای محیط این فرصت وجود دارد تا روی برد نصب شود و اگر این ۷ روز بگذرد، باید قبل از نصب به میزان معلومی حرارت داده شود.
مطابق این بحث آی سی هایی با درجه MSL بالا که بدون توجه به حساسیت آنها به نفوذ رطوبت محیط، به مدت طولانی در محیط نامناسب نگهداری شوند حتی اگر اصلی و اوریجینال باشند، قابل اطمینان نیستند و ممکن است بعد از حرارت دیدن در هنگام نصب به درستی کار نکنند.  پس به غیر از اصلی و اوریجینال بودن یک قطعه توجه به شرایط نگهداری متناسب با عدد MSL آن قطعه هم بسیار مهم است.

توجه: مطلب بالا ترجمه مستقیم متن خاصی نیست و برداشت نویسنده از منابع مختلف است که بصورت تالیفی نوشته شده است.
(نقل با ذکر منبع)
-
اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم.

(یک برداشت شخصی که چندین سال پیش در امضای کاربری انجمن eca نوشته شد)
-
برنامه نویسی حرفه ای میکروکنترلر از جهاتی شبیه آشپزی حرفه ای است. آیا صرف شناختن برنج و گوشت و نخود و لوبیا و سیب زمینی و ... از کسی آشپز حرفه ای می سازد؟ واضح است که پاسخ این سوال منفی است. دانش اصلی یک آشپز حرفه ای، اطلاع از نحوه ترکیب و استفاده توام از این مواد اولیه در کنار هم است و اینکه هر ماده اولیه ای را باید در کجا و به چه میزانی بکار ببرد تا غذای دلخواه به بهترین شکل تهیه شود.
در بحث میکروکنترلرها هم شناخت سخت افزارهای مختلف و راه اندازی آنها و حتی شناخت اصول استاندارد کدنویسی به تنهایی از کسی برنامه نویس حرفه ای نمی سازد. یک فرد غیرحرفه ای ممکن است قادر باشد تمام سخت افزارهای یک میکروکنترلر را بصورت مجزا راه اندازی کند و از آنها جواب بگیرد. اما دانش و مهارت اصلی یک برنامه نویس حرفه ای میکروکنترلر در نحوه و چگونگی استفاده ترکیبی از سخت افزارهای مختلف و مدیریت همزمان و توام آنها برای انجام کاربردهای پیچیده است.
-
چندی پیش یکی از صنعتگران قدیمی و با تجربه نقل می کردند که موتور خودروی پراید خود را برداشته اند و یک موتور الکتریکی را جایگزین آن کرده اند و مدتی با همین وضعیت تردد می کردند. تا اینکه خودرو ایشان را به دلیل نصب موتور الکتریکی بجای موتور اصلی توقیف کرده اند و برایشان مشکلاتی ایجاد شده و مجبور شده اند که خودرو را به وضعیت سابق برگردانند و خلاصه ایشان را به دلیل انجام این کار حسابی پشیمان کرده اند. با فرض صحت این نقل قول به همان شکلی که بیان شده، چنین افرادی باید مورد تشویق و تقدیر قرار بگیرند و حتی اگر کار انجام شده قانونی نبوده، مسیر قانونی برای چنین ابتکارات سازنده و مفیدی پیش پای آنها قرار داده شود. نه اینکه شرایطی ایجاد شود که از هرچه ابتکار و نوآوری است پشیمان شوند و عطای اینگونه فعالیت ها را به لقای آن ببخشند.
-

نکته:

از آنجایی که اثر پاپ کورن به دلیل افزایش دمای ناگهانی قطعه بوجود می آید، وقتی یک آی سی روی سوکت نصب می شود و بوسیله هویه یا هوای داغ حرارت نمی بیند، بصورت طبیعی احتمال وقوع اثر پاپ کورن نسبت به وضعیت حرارت دهی مستقیم بسیار کاهش می یابد.
-
نقل یک تجربه عملی:

در تعدادی از درایورهای تحویل داده شده به یک مصرف کننده مشخص، بخش پلاستیکی کانکتورهای قدرت بر اثر عبور جریان کاملا سیاه و حتی ذوب شده بودند و این در حالی بود که کانکتورهای مورد استفاده قابلیت عبور جریان های بسیار بیشتری را داشتند. بعد از بررسی مشخص شد که کاربر برای اتصال سیم های موتور به کانکتور از سر سیم هایی استفاده کرده که به دلیل تقلبی بودن جنس آنها از مس نیست و بر اثر عبور جریان، سر سیم بسیار داغ می شود و حرارت ایجاد شده به کانکتور آسیب می رساند. با کنار گذاشتن این سر سیم های تقلبی و اتصال مستقیم سیم ها به کانکتور، مشکل داغ شدن برطرف گردید.
-
اگر تولید کننده هستید به این نکته که یک نظر و برداشت شخصی است توجه کنید:

در زمان رونق اقتصادی، مصرف کننده ها به دنبال محصولاتی با امکانات و آپشن های بیشتر و برندهای شناخته شده و معروف هستند. اما در زمان رکود اقتصادی، قیمت پایین تر است که برای مصرف کننده حرف اول را می زند و از هر محصولی با قیمت مناسب (حتی اگر دارای برند ناشناخته باشد) در صورتی که پاسخگوی نیاز جاری باشد، شدیدا استقبال می شود. بصورت خلاصه:
در زمان رونق، کیفیت.
در زمان رکود، قیمت.
-
در سال های گذشته بارها شاهد بوده ایم که یک موضوع علمی و فنی ابتدا در سطح ابتدایی مطرح شده و بعد به مرور رشد کرده و در طول چند سال به چنان مرحله ای از پیشرفت رسیده که رسیدن به آن برای جاماندگان از آن موضوع تقریبا غیر ممکن شده است. یکی از موضوعاتی که اخیرا انواع عکس ها و فیلم ها از پیشرفت های پیاپی آن منتشر می شود، بحث ساخت روبات هایی به شکل انسان و حیوان با قابلیت حرکات بسیار پیچیده و عملکرد فوق العاده هوشمند است و اینطور که به نظر می رسد تا مدتی دیگر چنان پیشرفتی در این موضوع حاصل می شود که احتمالا چهره جهان را در عرصه های گوناگون تحت تاثیر جدی قرار می دهد. و ما هم در این میان به نظاره نشسته ایم و فاصله ها هر روز بیشتر و بیشتر می شود. این پست به عنوان یادآوری و هشدار به کسانی منتشر می شود که کاری از دست آنها در این رابطه بر می آید.
-
چند نفر قرار بود ماشینی را انتخاب کنند و با آن به مسافرت بروند. اما به حدی درگیر بررسی امکانات ماشین های مختلف و مزایا و معایب و آپشن های آنها و بحث در این مورد شدند که کدام ماشین بهتر است و کدام ضعیف تر که هدف اصلی که مسافرت رفتن بود را فراموش کردند و یادشان رفت که ماشین تنها قرار بود وسیله ای باشد برای رسیدن به مقصد و قرار نبود که تعصب و وسواس در انتخاب ماشین، آنها را از اصل سفرشان باز بدارد. این تمثیل حکایت برخی افراد تازه کار و کم تجربه در انتخاب ابزارهای برنامه نویسی و سخت افزاری است.
-
پروژه و امنیت شغلی:

یکی از اصلی ترین دلایلی که بارها در این کانال انجام پروژه به عنوان یک شغل دائمی در الکترونیک مردود دانسته شده، عدم وجود امنیت شغلی برای کسانی است که پروژه انجام می دهند. منظور از امنیت شغلی، تضمین تداوم وجود کار در آینده است. برای کسی که انجام پروژه را به عنوان شغل اصلی انتخاب می کند، امنیت شغلی و تضمینی برای وجود کار در دراز مدت وجود ندارد و چنین شخصی با اتمام هر پروژه عملا بیکار می شود و باید منتظر بماند که آیا پروژه بعدی چه زمانی پیشنهاد می شود. چنین وضعیتی به معنای عدم وجود یک امنیت شغلی پایدار است.
-
برای چه کسی؟

سه کلمه بالا می تواند تکلیف پاسخ به بسیاری از بحث ها و سوالات در حوزه های مختلف و از جمله در رشته الکترونیک را مشخص کند. به چند سوال زیر توجه کنید:

- کار کردن با آردوینو خوب است یا بد؟
- آیا زبان BASIC برای برنامه نویسی مناسب است؟
- آیا AVR ارزش وقت گذاشتن را دارد؟
- ادامه تحصیل بهتر است یا ورود به بازار کار؟
- آیا کار کردن در رشته الکترونیک فایده ای دارد؟
- برای خودم کار کنم یا در جایی استخدام شوم؟
- به خارج بروم یا در ایران بمانم؟
- و سوالات بیشمار دیگر ...

پاسخ تمام این سوالات می تواند وابسته به همان سوال سه کلمه ای باشد. در برخی اظهار نظرهای کارشناسی که در مورد درست و غلط بودن روش ها و ابزارها مطرح می شود، گاهی از سوال "برای چه کسی؟" غفلت می شود. مثلا در مورد اینکه کار کردن با آردوینو خوب است یا بد ابتدا باید معلوم باشد که برای چه کسی خوب یا بد است؟ ممکن است برای یک نفر بر حسب شرایطش، کار کردن با آردوینو بهترین گزینه و برای شخص دیگر بدترین روش ممکن باشد و این پاسخ به هیچ وجه مطلق نیست. یا زبان BASIC می تواند بنا بر مشخصات کسی که می خواهد با آن برنامه بنویسد و کاربردهای مورد انتظار، گزینه بسیار خوبی باشد. اما برای شخص دیگری با شرایط متفاوت اصلا مناسب نباشد. و همینطور است ارزش داشتن یادگیری AVR یا فایده کار در رشته الکترونیک یا ادامه تحصیل و به خارج رفتن یا در ایران ماندن و ... که این سوالات و نظایر آنها معمولا پاسخ مطلقی ندارند و سنجش درستی و نادرستی و مناسب بودن یا نبودن آنها در گرو پاسخ به این سوال است:
برای چه کسی؟
-
یک برنامه نویس فوق العاده حرفه ای و موفق را در نظر بگیرید. به نظر شما کدام عامل در رسیدن او به این مرتبه موثرتر بوده است؟
anonymous poll

تلاش و پشتکار – 905
👍👍👍👍👍👍👍 91%

استعداد ذاتی و ژنتیک – 95
👍 10%

👥 1000 people voted so far. Poll closed.
-
استعداد ذاتی و ژنتیک یا تلاش و پشتکار؟

این مطلب از آن جهت نوشته می شود که ممکن است بتواند در تعیین مسیر برخی از مخاطبین موثر واقع شود.
ساختار مغز انسان ها از همان بدو تولد به دلیل تفاوت های ژنتیکی با یکدیگر متفاوت است و اینگونه نیست که همه افراد در رشته ها و مهارت های مختلف، استعداد و توانمندی بالقوه یکسانی را داشته باشند. وقتی یک نفر در راستای استعداد ذاتی خود گام بر نمی دارد، بسیار بعید است که تا حد بسیار عالی و ممتاز در آن رشته پیشرفت کند و حتی اگر ممارست و اصرار به خرج دهد، از انجام آن کار لذتی نمی برد و آن فعالیت می تواند برایش بسیار نامطلوب و خسته کننده باشد. "حوصله ندارم" عبارت کلیدی آشنایی برای کسانی است که می خواهند بصورت دستوری و بنا به فشار و اجبار شخصی یا بیرونی در رشته و موضوعی که استعداد و علاقه کافی در آن ندارند فعالیت کنند و به دلیل همین عدم علاقه و بی حوصلگی است که در مدت زمان طولانی نمی توانند ممارست و پشتکار خود را حفظ کنند. اما در نقطه مقابل، حرکت در مسیر استعدادهای ذاتی می تواند بسیار انگیزه بخش و توام با علاقه و حوصله باشد و تمایل برای حفظ تلاش و پشتکار در درازمدت را صد چندان کند.
پس اگر قصد دارید در برنامه نویسی برای سال های طولانی و تا عالی ترین سطوح حرفه ای فعالیت کنید، ابتدا ظرفیت و توان ذاتی خود را بسنجید و بعد برای قدم گذاشتن در این مسیر اقدام کنید و اگر تشخیص می دهید که به اصطلاح برای این کار ساخته نشده اید و حوصله وقت گذاشتن برای آن را ندارید، عمر و وقت و هزینه خود را ذخیره کنید و به دنبال موضوع و رشته ای بروید که در آن استعداد ذاتی کافی دارید و از انجامش لذت می برید. زیرا حفظ تلاش و پشتکار و رسیدن به پیشرفت عالی در رشته ای که با استعدادهای ذاتی مطابقت ندارد، امری بسیار بعید و در بسیاری از مواقع نشدنی است.
-
در برابر وقایع و اتفاقات ناگوار و مصیبت ها، آیا چاره ای جز قوی بودن و قوی ماندن هست؟
-
در سال های گذشته به نقل از یکی از فروشندگان معتبر در جمهوری اعلام شده بود که رگولاتورهای سری 78xx موجود در بازار که روی آنها CHN نوشته شده از نوع اصلی هستند. همان فروشنده اخیرا اعلام کرد که رگولاتورهای تقلبی با عبارت CHN هم وارد بازار شده اند و دیگر از محتوای عبارات چاپ شده روی قطعه نمی توان در مورد اصلی یا تقلبی بودن آن قضاوت کرد.
-
در پاسخ به دوستانی که به طرق مختلف درباره انجام تمرین هایی برای کسب مهارت در برنامه نویسی میکروکنترلر سوال می کنند، روش زیر اکیدا پیشنهاد می شود:

۱- سخت افزار یا ماژول مشخصی که قابلیت اتصال به میکروکنترلر را دارد انتخاب کنید (مثلا یک LCD کاراکتری یا گرافیکی).

۲- بدون مراجعه و کمک گرفتن از هرگونه کتابخانه و نمونه کدهای آماده و تنها با مطالعه دقیق و کامل دیتاشیت آن سخت افزار، سعی کنید کدهای لازم برای ارتباط و فعال کردن امکانات آن سخت افزار را خودتان بنویسید.

۳- بعد از انجام موفق مرحله قبلی، کدهای خود را با محتوای کدهای کتابخانه هایی که بصورت اصولی و حرفه ای نوشته شده اند، مقایسه کنید و تا حد امکان کدهای خود را بهینه سازی کنید.
-
اگر از جمله کسانی هستید که تصور می کنید همه میکروکنترلرهای ۸۰۵۱ از خانواده AVR ضعیفتر هستند، لینک زیر را ببینید:

maximintegrated.com/en/products/microcontrollers/DS89C450.html

-
یک نکته اقتصادی:

فرض کنید که با سرمایه مشخصی یک زمین را خریداری می کنید و بعد از یکسال آن زمین را ۵۰ درصد گران تر می فروشید. حال فرض کنید با همان سرمایه بخواهید محصولی را تولید کنید که بعد از کسر کلیه هزینه ها فقط ۲۰ درصد سود داشته باشد. کدام فعالیت سودآورتر است؟ ممکن است بسیاری بدون درنگ پاسخ بدهند که با این شرایط قطعا خرید زمین سود آورتر است. اما پاسخ به همین سادگی نیست و به این موضوع بستگی دارد که این ۲۰ درصد سود در چه زمانی حاصل می شود. مثلا اگر تولید مذکور به دلیل متقاضیان زیاد یا قیمت مناسب یا هر دلیل دیگر در سه ماه به فروش برسد و در طول یک سال چهار بار این فرایند با همان سرمایه اولیه تکرار شود، بجای ۵۰ درصد ناشی از خرید زمین، ۸۰ درصد سود از این تولید بدست می آید. پس علاوه بر میزان سود، زمان برگشت سود و سرمایه هم باید در محاسبات اقتصادی لحاظ شود و ممکن است کاری با سود به ظاهر کم به دلیل برگشت سریع سرمایه، در عمل بسیار پربازده باشد.
-
نقل یک تجربه شیرین از نتیجه درگیر شدن با جزییات سخت افزاری و نرم افزاری:

اخیرا صورت مسئله ای مطرح شد مبنی بر اینکه در تعدادی از دستگاه های صنعتی، یک نوع LCD گرافیکی نایاب وجود دارد که دیگر تولید نمی شود و حتی در چین هم به سادگی قابل تهیه نیست و در صورت موجود بودن، قیمت آن چندین برابر مدل های مشابه است. به همین علت در صورت خراب شدن این نوع LCD، مشکلات اساسی برای کار با دستگاه هایی که LCD روی آنها نصب است به وجود می آید و این مسئله معضل بزرگی را برای صاحبان آن دستگاه ها در صنعت ایجاد کرده است.
در بررسی های به عمل آمده مشخص شد که در بازار LCD هایی با همان ابعاد و همان تعداد پیکسل موجود است. اما به دلیل وجود تفاوت های زیاد در عملکرد کنترلر این LCD با سایر مدل های به ظاهر مشابه، به هیچ عنوان نمی توان LCD های موجود را جایگزین مدل قدیمی کرد. حتی در فروم های خارجی هم این مشکل مطرح شده که نشان می دهد ظاهرا این معضل مختص به داخل کشور نیست. برای حل این مشکل یک روش ممکن این بود که بین سیگنال های منطبق با LCD قدیمی که توسط کنترلر صنعتی ایجاد می شوند و پین های LCD موجود در بازار با کنترلر متفاوت، یک مدار واسطه قرار داده شود و این بخش واسطه نقش یک مترجم را بین سیگنال های اولیه و کنترلر LCD جدید ایفا کند. با توجه به سرعت بالای سیگنال های سخت افزاری که برای LCD ارسال می شوند و تفاوت اساسی بین Command های LCD قدیمی و LCD جایگزین که نیاز به تبدیل و ترجمه Real Time با سرعت بسیار زیاد را دارد، این روش یک راه حل بعید و سخت به نظر می رسید. اما در نهایت با موفقیت انجام شد و تصاویر پیاپی ارسال شده برای LCD اصلی، روی LCD با کنترلر متفاوت نمایش داده شد. انجام این کار مشکل، حاصل بررسی دقیق ترین جزییات سیگنال های سخت افزاری و Command های هر دو نوع LCD و استفاده از ابزار سخت افزاری مناسب برای ترجمه سیگنال ها با سرعت بسیار بالا بود.
هدف از نقل این تجربه، بیان این حقیقت است که توانایی درگیر شدن با جزییات و مطالعه دیتاشیت و امثال آن یک مهارت است و استفاده بیش از حد از ابزارهای حاضر و آماده نباید منجر به سلب این مهارت شود. برای به نتیجه رساندن چنین صورت مسئله ای که شاید بتوان عنوان هک کردن LCD را برای آن انتخاب کرد، لازم است خط به خط اطلاعات دیتاشیت هر دو نوع LCD با دقت مطالعه شود و جزییات زمان بندی سیگنال های سخت افزاری در حد نانوثانیه بررسی و در پیاده سازی پروژه لحاظ شود و عدم مهارت در مواجهه و درگیری با جزییات و عادت دائمی به استفاده صرف از ابزارهایی که وجه مشخصه آنها کار کشیدن کمتر از فکر است، موفقیت در به نتیجه رساندن این نوع چالش ها را با مشکل اساسی مواجه می کند.
-
چیپ کنترلر LCD که قبلا در این پست به آن اشاره شد، LC7981 است و LCD های مبتنی بر این چیپ ظاهرا نایاب هستند. برای حل مشکل با قرار دادن یک برد واسط به عنوان مترجم سیگنال ها، LCD با کنترلر T6963c در همان محل LCD قبلی جایگزین شد.
-
زمان راه اندازی میکروکنترلر و اهمیت آن:

یکی از موضوعاتی که در طراحی مدارات مبتنی بر میکروکنترلر باید مورد توجه قرار بگیرد، زمان راه اندازی یا Startup Time میکروکنترلر است. از لحظه متصل شدن تغذیه هر میکروکنترلر و بعد از برطرف شدن شرایط ریست، بسته به نوع میکروکنترلر مدت زمان معینی باید سپری شود تا CPU اولین دستورالعمل را اجرا کند. هر چند این زمان بسیار کوتاه است، اما در بعضی از کاربردها توجه به این زمان بسیار مهم است. سایر مدارات و ماژول هایی که در کنار میکروکنترلر قرار دارند، هر یک دارای زمان راه اندازی خاص خود هستند که این زمان ها ممکن است طولانی تر یا کوتاه تر از زمان راه اندازی میکروکنترلر باشند و عدم توجه به اینکه مدت زمانی طول می کشد تا میکروکنترلر وظیفه خود به عنوان کنترلر را آغاز کند می تواند مشکلات یا آسیب هایی را در برخی کاربردها ایجاد کند. به عنوان مثال فرض کنیم که بخواهیم از میکروکنترلر برای کنترل یک مدار قدرت با ولتاژ و جریان بالا استفاده کنیم. در این شرایط اگر تمهیدات لازم در طراحی مدار در نظر گرفته نشده باشد، مواردی نظیر جریان کشی منجر به آسیب در مدار در فاصله زمانی که میکروکنترلر هنوز وارد فاز اجرای دستورالعمل ها نشده محتمل است. یا به عنوان مثال دیگر فرض کنیم که دو میکروکنترلر با زمان های راه اندازی متفاوت به محض روشن شدن همزمان بخواهند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. در این مثال لازم است در برنامه میکروکنترلر با زمان راه اندازی کوتاه تر، تاخیر کافی قبل از اولین ارتباط در نظر گرفته شود تا میکروکنترلر با زمان راه اندازی بیشتر آماده ارتباط شده باشد. در هر صورت زمان راه اندازی هر میکرکنترلر از جمله مواردی است که در طراحی باید همیشه مد نظر طراح قرار داشته باشد. زمان راه اندازی هر میکروکنترلر در اطلاعات آن ذکر شده است.
-
تکنیک استفاده از چشمک زدن تعریف شده یک یا چند LED برای اعلام اطلاعات متنوع به کاربر:

در برخی بردها و ماژول های صنعتی که فاقد صفحه نمایش هستند و کاربر می تواند تنها از طریق LED از وضعیت عملکرد دستگاه اطلاع پیدا کند، روش جالبی برای اطلاع رسانی به کاربر می تواند مورد استفاده قرار بگیرد که عبارت است از چشمک زدن یک یا چند LED با روال و ترتیب معینی که معنای آن در جدولی از قبل برای کاربر مشخص شده است. به عنوان نمونه فرض کنیم که در یک درایور موتور صنعتی که دارای دو LED سبز و قرمز است، چندین وضعیت خطا در درایور مانند خطای اتصال کوتاه خروجی های درایور یا اضافه ولتاژ تغذیه ورودی یا افزایش غیر مجاز دمای هیت سینک یا قطع فازهای موتور و ... مطرح باشد. اگر در این درایور صفحه نمایش وجود نداشته باشد با تعریف روال های مختلف چشمک زدن LED ها می توان کاربر را از نوع خطای بوجود آمده آگاه کرد. مثلا تعریف شود که اگر LED های سبز و قرمز بصورت متوالی و یکی در میان چشمک بزنند به معنای یکی از خطاهای مورد نظر در درایور باشد و اگر ابتدا LED سبز یک بار و بعد LED قرمز دو بار چشمک بزند به معنای وقوع خطای دوم باشد و به همین ترتیب انواع متنوعی از وضعیت های خطا در یک جدول برای کاربر تعریف شود. با این روش می توان بدون وجود واسط های کاربری نظیر LCD یا 7Segment و تنها با یک یا چند LED، اطلاعات مختلفی را به کاربر منتقل کرد.
-